LuK RepSet 2CT Portföyü Genişledi

05.06.2019
ile Sait Kurt
LuK RepSet 2CT Portföyü Genişledi

LuK RepSet 2CT ile Schaeffler, şimdiye kadar yedek parça piyasasında kuru tip çift balatalı debriyajlar için onarım çözümü sunan sadece ilk değil tek şirkettir. Schaeffler şimdi bu portföyü Fiat, Renault ve Smart modelleri için yeni uygulamalarla genişletti. Buna ek olarak Schaeffler'in LuK RepSet 2CT çözümü artık VW Grubunun ıslak tip çift balatalı debriyajlar kullanılan araçları için de mevcuttur.

LANGEN, 18 Ekim 2018. Güç aktarımını kesintiye uğratmadan vites değiştirmek, çift balatalı debriyaj kullanılan araçların sürücüleri için önemli bir avantajdır. Bu yenilikçi ürün, aynı zamanda daha fazla sürüş konforu ve daha düşük yakıt tüketimi sağlar. Schaeffler, bu teknolojinin bağımsız otomotiv yenileme pazarı için sunduğu potansiyeli erken fark etti ve LuK RepSet 2CT onarım çözümünü geliştirerek çift balatalı debriyaj onarımında öncü oldu. Son olarak, Schaeffler Aftermarket bu onarım çözümünü Audi, Seat, Skoda ve Volkswagen (7 vitesli DQ500 şanzıman ile) tarafından kullanılan ıslak tip çift balatalı debriyajlar, Fiat, Alfa Romeo ve Jeep'in 6 vitesli FPTC635 DDCT şanzımanlı benzinli ve dizel modelleri ve ayrıca Smart Forfour ve Fortwo, Renault Twingo (6 vitesli 6DCT250 şanzımanlı benzinli üç model) modelleri için de sunmaktadır.

Schaeffler Automotive Aftermarket Şanzıman Sistemleri Direktörü Rouven Daniel, “Kuru ve ıslak tip çift balatalı debriyajlar için bu yeni uygulamalarla, yenilikçi gücümüzü ve debriyaj onarımında uzun yıllara dayanan yetkinliğimizi bir kez daha kanıtlıyoruz” diyor. “Debriyaj segmentindeki küresel pazar kapsamımız şu an için yüzde 80'in üzerindedir ve daha da artacaktır.”

Çift balatalı debriyaj teknolojisinin arkasındaki prensip karmaşıktır. Basit bir şekilde açıklanırsa: Aynı anda, bir debriyaj tork iletirken ikinci debriyaj bir sonraki vites için konumlandırılır. Bu, güç aktarımında veya performansında bir düşüş olmaksızın bir vitesten diğerine yumuşak geçiş sağlar. Kuru tip çift balatalı debriyajlar özellikle düşük torklu araçlarda kullanılır, çünkü aksi halde ortaya çıkan sıcaklık dağıtılamaz. Buna karşın, ıslak tip çift balatalı debriyajlar çoğu zaman özellikle 250 Nm'nin üzerinde yüksek sürüş torku olan araçlarda kullanılır. Yağ soğutması sayesinde daha yüksek tork seviyelerini mümkün kılar. Bu versiyonda, vites değiştirme ve hızlanma sırasında ortaya çıkan ısı, yağ devresinde dağıtılır.

İster kuru tip, ister ıslak tip olsun, her LuK RepSet 2CT çözümü yalnızca bir çift balatalı debriyajla birlikte gelmez, ayrıca belirli bir çift balatalı debriyaj sisteminin hassas biçimde değiştirilmesi için gereken tüm onarım bileşenlerini de içerir. Bu ürün, çift balatalı debriyajın değiştirilmesi için gerekli olan uygun modüler özel servis takımı ile tamamlanır. Her farklı uygulama için araca özel servis takımı setleri, temel servis takımı seti ile kolayca bir araya getirilebilir.

Her bir LuK RepSet 2CT ve her özel servis takımı çantası, teknoloji ve montaj hakkında sekiz dilde ayrıntılı bilgi içerir. Bunları ve onarım çözümleriyle ilgili ek bilgileri, Schaeffler'in Automotive Aftermarket bölümünün tüm portföyüyle birlikte REPXPERT çevrimiçi portalında (www.repxpert.com.tr) bulabilirsiniz. Buraya kayıt olan kullanıcılar montaj videoları ve teknik broşürler gibi tüm teknik bilgilere erişebilir.